Výpredaj tovaru práve prebieha na predajni v Nižnej na Orave!

Kameň do gabionov 


Zmapovali sme všetky kameňolomy na Slovensku, ktoré ponúkajú správny typ kameniva pre gabiónové ploty. Ak si u nás objednáte gabionové ploty, radi vám odporučíme lomy vo vašom okolí, ktoré majú požadovanú frakciu a farbu. Keďže kameň z lomu stojí približne 15 EUR za tonu, celkovo ušetríte z vašej investície do plotu nemalé financie. Srdcom každého gabionu je kameň. Jeho výber ovplyvní celý exteriér gabionového plotu. Aby sme vám pomohli vybrať ten správny kameň pre váš gabión, zhromaždili sme všetky užitočné rady a odporúčania. Nejde len o samotný kameň, jeho veľkosť, farbu či tvar, ale aj o to, ako ho v štruktúre gabionu uložíte.

Odporúčaná veľkosť kameňa


Veľkosť oka gabionovej siete jednoznačne určuje minimálnu frakciu kameňa, ktorú je možné použiť ako výplň. Celkový vzhľad plotu ovplyvní nielen to, ako kameň vložíme, ale aj pomer veľkosti kameňa k veľkosti oku gabionov. Ponúkame 3 typy gabionových systémov: 1, 2. Gabionové plotyGabiony Premium a Gabiony Praktik, u ktorých je veľkosť oka konštantná 5 x 20 cm. 3. Ponúkame tri veľkosti ôk zváraných sietí pre gabionové koše: 10 x 10 cm / 5 x 10 cm / 2,5 x 10 cm. Je nevyhnutné, aby veľkosť kameňa bola väčšia ako oká siete, inak nebude možné naplniť gabion. Minimálna frakcia kameňa odporúčaná pre gabióny s okom 5 x 10 cm a 10 x 10 cm je 63-125 mm. Veľkosť oka 2,5 x 10 cm umožňuje použitie frakcie 32-63 mm/63-125 mm. Veľkosť oka 2,5 x 10 cm sa najčastejšie používa na stavbu sypaných gabionov (gabiony plnené sypaním kameňa priamo z lyžice/vedra bagra).

Veľkosti oka gabionových sietí


Spôsoby, ako vyplniť gabión kameňom


Gabiony môžeme naplniť kameňom dvomi spôsobmi: sypaním alebo ukladaním. Sypanie kameňa šetrí čas, ale výsledok je často trochu „neporiadný“ a neorganizovaný. Druhý spôsob – ručné kladenie kameňa – zaberie viac času, ale celkový vzhľad gabionu bude oveľa príťažlivejší. Gabionové ploty Praktik (hrúbka 19 cm) a gabionové ploty Premium (hrúbka 20-40 cm) nevyžadujú toľko kameňa ako koše. Vami vybraný kameň odporúčame naskladať z viditeľnej strany plotu ručne a zvyšok objemu gabionového plota vyplniť kameňom z najbližšieho kameňolomu vo vašom okolí. Táto metóda šetrí čas aj peniaze.

Sypanie kameňa – rýchly proces

kameň do gabionov, sypané gabiony
sypané gabiony

Ručné ukladanie kameňa – úhľadný výsledok

kameň do gabionov
kameň do gabionov

Koľko kameňa potrebujete pre výplň gabionu?


Naše rozsiahle skúsenosti s výrobou gabionov nám umožnili sformulovať špecifickú rovnicu, ktorá jednoducho vypočíta množstvo kameňa potrebného pre váš gabionový plot. Množstvo kameňa potrebného na vyplnenie gabionoveho plotu (v tonách) = m3 x 1,8 (zaokrúhlené nahor).

Na čo si dať pozor pri výbere kameňa do gabionu 


červenkastý povlak na gabionovej konštrukcii

Kameň, ktorý má vysoký obsah železa.

V niektorých prípadoch sa z kameňa vypĺňajúceho gabión môže časom vyplavovať červenkastý povlak. Mnoho ľudí nesprávne chápe následné sfarbenie drôtu a mylne si ho mýlia s koróziou.

nevhodný kameň do gabionu

Pieskovec a bridlica sú druhy kameňov, ktoré pri vystavení rôznym poveternostným podmienkam menia svoju štruktúru.

ýber jedného z týchto nevhodných kameňov je najčastejšou príčinou deformácie gabionu.

nevhodná frakcia kameňa do gabionov

Kameň, ktorého veľkosť je menšia ako oká gabionovej siete.

Môže dochádzať k vypadávaniu kameňa.

nevhodný kameň do gabionov

Kameň s nečistotami (štrk, hlina).

Dážď môže takúto špinu z kameňa vyplavovať, čo môže viesť k zničeniu konštrukcie gabionu.

 Zaujal vás Gabionový plot? Prezrite si našu ponuku gabionových plotov z ktorých si každý vyberie! Kliknutím na obrázok nižšie zistíte viac..

PREMIUM - gabiony

PRAKTIK - gabiony

GABIONOVÉ KOŠE

 

© 2024 PlotyLemon.sk | Umiestňovanie obsahu na iné stránky, jeho rozširovanie tlačou a inými médiami podlieha autorským právam a je možné iba s písomným súhlasom firmy LEMON trade s.r.o.

Vytvorilo FúúDobre

Bezpečná platba

Visa, Maestro, MasterCard, Google Trusted Store